Image don't found.

html چیست؟

حسین رحیمی ١٣٩٩/٠٢/٠٨ ١١:١٩:٢٣

HTML اولین بار توسط تیم برنرز لی (Tim Berners Lee) در سال 1990 ایجاد شد. به طور کلی HTML برای ایجاد اسناد الکترونیکی در صفحه وب جهانی مورد استفاده قرار میگیرد. HTML خلاصه شده یا کوتاه شده عبارت Hyper Text Markup Language میباشد که به معنای زبان نشانه گذاری فرا متن میباشد. هر صفحه اچ تی ام الی شامل یک سری اتصالات به دیگر صفحات از این نوع میباشد که به آن ها هایپر لینک (HyperLink) گفته میشود. تمامی صفحاتی که در وب مشاهده میکنید از نسخه های مختلف زبان اچ تی ام ال پایه گذاری شده اند و در سورس این صفحات همیشه اچ تی ام ال مورد استفاده قرار میگیرد.

بدون HTML یک مرورگر نمیداند که به چه شکل باید صفحات را نمایش دهد این یعنی برای اینکه بتوانیم یک وبسایت ایجاد کنیم در مرحه اول باید با HTML آشنایی داشته باشیم زیرا به اچ تی ام ال ساختار اسکلتی یک صفحه میگویند که ایجاد این صفحات بدون داشتن ساختار اسکلتی امکان پذیر نمیباشد.

علاوه بر متن ، صفحات HTML ای کاربرد نمایش تصویر و ویدئو را هم دارا میباشند. به طوری که امروزه صفحاتی در وب وجود دارند که گالری ای از تصاویر با انواع کیفیت ها و فرمت ها را شامل میشوند و در این زمینه فعالیت (تجاری و غیر تجاری) دارند.

همانطور که گفتیم HTML یک ساختار اسکلتی میباشد برای زیباتر شدن این اسکلت و داشتن ظاهری بهتر ، زبان طراحی سایت دیگری به نام CSS مورد استفاده قرار میگیرد که نقش پوست و ظاهر دادن به صفحات HTML ای را اجرا میکند. شما میتوانید دوره آموزشی CSS را از طریق لینک آموزش جامع زبان طراحی وب CSS مشاهده کنید.

زبان اچ تی ام ال از تگ ها ایجاد میشوند هر تگ وظیفه خاصی در زبان HTML بر عهده دارد برخی تگ ها وظیفه اتصال صفحات به یک دیگر را دارند برخی تگ ها به تایپوگرافی و مباحث مرتبط با متن ها مرتبط میشود، برخی تگ ها وظیفه نمایش تصاویر و ویدئو ها را دارند به این گونه با قرار گرفتن تگ های مختلف با وظایف مختلف کنار یکدیگر صفحه اچ تی ام الی ایجاد خواهد شد.

برای اینکه بتوانیم این صفحات را ایجاد کنیم نیاز به یادگیری این تگ ها و وظایف هر تگ میباشد شما میتوانید از طریق لینک آموزش ویدئویی رایگان طراحی سایت با HTML آموزش ویدئویی کاملا رایگان زبان HTML را شروع کنید.

 

نمونه ای از یک صفحه HTML5


برخی از تگ های پر کاربرد HTML5

 

فرمت فایل های HTML چگونه میباشد؟

فرمت فایل های اچ تی ام ال html. یا htm. میباشد.
 

کد های HTML را در کجا باید کد بزنیم؟

از آنجایی که HTML یک زبان نشانه گذاری میباشد ، میتواند در هر ویرایشگر متنی از جمله ویرایشگر ساده Notepad تا زمانی که فرمت فایل html. یا htm.  هست ایجاد شود. 
 

آیا HTML یک زبان برنامه نویسی است؟

خیر زبان HTML را نمیتوان یک زبان برنامه نویسی نامید از آنجایی که این زبان با تگ ها سروکار دارد به آن زبان نشانه گذاری میگویند.

 

اگر قصد شروع آموزش HTML را دارید میتوانید از طریق لینک زیر به دوره آموزشی رایگان زبان HTML دسترسی پیدا کنید و به صورت کاملا رایگان این زبان را یاد بگیرید.

لینک دوره آموزشی :  آموزش ویدئویی رایگان طراحی سایت با HTML