Image don't found.

چگونه اینترنت اشیاء(IoT) و هوش مصنوعی(AI) میتواند به پایداری محیط زیست کمک کند

حسین رحیمی ١٣٩٨/٠٦/١٩ ١٨:٢٣:٠٨

استفاده از اینترنت اشیاء (IoT) و هوش مصنوعی (AI) برای کاهش پسماند های الکترونیکی

میلیون ها دستگاه الکترونیک بدون دفع مناسب دور ریخته میشوند. میلیارد ها دلار هر سال برای دفع مناسب یا بازیافت قطعات مورد استفاده دستگاه های دور ریخته شده هدر میرود. برای کاهش مسئله دفع نادرست دستگاه های الکترونیکی اضافی ، شرکت هایی مانند اپل در حال حاضر از مواد یا مواد بازیافت شده  برای سیستم های خود استفاده میکنند که تاثیرات مضر این مواد بر روی محیط زیست بسیار کم است.
ادغام سخت افزار و نرم افزار میتواند برای حفاظت از محیط زیست بسیار مفید باشد. شرکت های بزرگ میتوانند از AI و IoT برای پایداری محیط زیست به همراه سخت افزار سازگار با محیط زیست برای کاهش تولید پسماند های الکترونیکی استفاده کنند . با استفاده از تکینک های مناسب  ، دستگاه های دور ریخته شده قابل بازسازی و استفاده مجدد هستند و میلیون ها دلار برای شرکت ، در تولید محصولات جدید صرفه جوئی میکند.
 با استفاده از IoT و AI ، مشاغل میتوانند سیستم هایی را برای نظارت بر سخت افزار خود توسعه دهند. این سیستم میتوانند در صورت خاتمه چرخه عمر یک قسمت یا معیوب بودن ، قطعه معیوب را شناسایی و مصرف کننده را آگاه سازد و از طریق روش های جایگزینی ، مصرف کننده را راهنمایی کند.


استفاده از اینترنت اشیاء (IoT) و هوش مصنوعی (AI) برای پایداری کشاورزی

آلودگی خاک یک مسئله اساسی است که امروزه به دلیل رشد جمعیت ، کشاورزی فشرده و سایر فعالیت ها با آن روبرو هستیم . دویست و پنجاه هزار مرگ هر ساله در سراسر جهان به دلیل مسمومیت با سموم دفع آفات رخ میدهد. تولید مواد غذایی یکی از موارد مورد نیاز برای حفظ زندگی انسان بر روی زمین است . استفاده از IoT و AI برای پایداری محیط زیست میتواند شامل روش هایی برای نظارت بر محصولات زراعی و خاک و به حد اکثر رساندن تولید محصول با تاثیر کم بر محیط زیست باشد.
فناوری های IoT و AI پتانسیل تغییر شیوه های سنتی کشاورزی را دارند  آنها راه را برای روشهای کشاورزی ایمن تر هموار می کنند و درنهایت به نفع سلامت مردم هستند.دستگاه ها و حسگرهای مانیتورینگ هوشمند می توانند به محصولات زراعی وصل شوند تا رشد آنها به طور مداوم کنترل شود. ناهنجاری ها را می توان بلافاصله تشخیص داد و برطرف کرد. پارامترهایی مانند هیدراتاسیون ، تغذیه گیاهان و بیماریها می توانند در زمان واقعی کنترل شوند. از داده ها می توان برای تعیین الگوهای آبیاری استفاده کرد و بهترین چرخه های آبیاری را توسعه داد. انواع بهتری از محصولات دارای محتوای غذایی بالا با استفاده از هوش مصنوعی قابل کشت است ، که می تواند استفاده ما از سموم دفع آفات مضر را نیز کاهش دهد.
 

استفاده از اینترنت اشیاء (IoT) و هوش مصنوعی (AI) برای محافظت از گونه ها 

بسیاری از گونه های جانوری منقرض شده اند یا در آستانه انقراض قرار دارند. این یک مشکل بزرگ است که روی تنوع زیستی کره زمین تأثیر می گذارد. اینترنت اشیاء و هوش مصنوعی می توانند برای مطالعه الگوهای رفتاری حیوانات مانند مهاجرت ، جفت گیری و عادات تغذیه استفاده شوند. فن آوری های هوش مصنوعی مانند دید رایانه ای نظارت بر این گونه ها را تهاجمی انجام می دهد. تکنولوژی های اعمال شده در دوربین های پیشرفته که به حیوانات متصل میشوند و از طریق آن میتوان نوع حرکات و شیوه زندگی و بقای این موجودات را بررسی کرد. یک شرکت مستقر در ایالات متحده برای شناسایی ، ردیابی و تعیین شرایطی که آنها را تهدید می کند از بینایی رایانه ای برای ردیابی ردپای کرگدن ، یوزپلنگ و سایر گونه های در معرض خطر استفاده می کند.
هوش مصنوعی می تواند با اعمال شدن در هواپیماهای بدون سرنشین ، از مناطق جنگلی بزرگ محافظت کند و داده های با ارزشی را جمع آوری کند. از داده های جمع آوری شده می توان برای نقشه برداری از منطقه و نظارت بر تغییرات استفاده کرد. با استفاده از سیستمهای با قابلیت هوش مصنوعی امکان شناسایی گونه ها ، مناطق با پوشش جنگلی و مسیرهای طغیان وجود دارد. یکی دیگر از موقعیت های با ارزش که می توان از اینترنت اشیاء و هوش مصنوعی استفاده کرد ، متوقف کردن شکار شدن حیوانات با نظارت بر مسیرهای شناخته شده طعمه ریزی است. سنسورهای دوربین یا حتی حرکات متصل به یک شبکه می توانند به کاهش چشمگیر فعالیتهای شکارچی کمک کنند.

 

استفاده از اینترنت اشیاء (IoT) و هوش مصنوعی (AI) برای هوای پاک تر

براساس گزارشی از سازمان بهداشت جهانی ، ٩٧٪ از شهرهای كشورهایی با درآمد متوسط ​​با بیش از ١٠٠,٠٠٠ نفر جمعیت ، رهنمودهای مربوط به کیفیت هوا را رعایت نمی كنند. آلودگی هوا می تواند باعث ایجاد مشکلات مزمن و تنفسی مانند آسم و بیماریهای مهلک مانند سرطان ریه شود. اینترنت اشیاء و هوش مصنوعی می توانند ابزاری برای نظارت بر آلودگی هوا در زمان واقعی فراهم کنند. این ابزارها می توانند منابع آلودگی هوا را به سرعت و با دقت شناسایی کنند. به عنوان مثال ، منبع نشت گاز در یک صنعت را می توان با استفاده از سنسورهای هوشمند شناسایی کرد و اقدامات درمانی را می توان به طور مؤثر اعمال کرد.

سازمان های دولتی و شرکت های تجاری می توانند با استفاده از فناوری های اینترنت اشیاء و هوش مصنوعی برای نظارت بر میزان خلوص هوا و هشدار دادن به کارمندان در صورت کاهش کیفیت هوا از سطح مشخصی ، سود زیادی کسب کنند. با پیشرفت های بیشتر در این فناوری می توان از اینترنت اشیاء و هوش مصنوعی برای کاهش انتشار مواد مضر در محیط اطراف خود در وهله اول استفاده کرد. بخش دیگری که اینترنت اشیاء و هوش مصنوعی در آن می توانند به کاهش آلودگی هوا کمک کنند ، بخش خودرو است. این فناوری ها باعث می شوند اتومبیل های خودمختار از نظر مصرف سوخت کارآمد باشند. چراغهای راهنمایی با قابلیت هوش مصنوعی قادر به کاهش آلودگی هوا نیز هستند. آنها می توانند با استفاده از دید دستگاه برای تنظیم میزان ترافیک ، زمان رانندگی را به حداقل برسانند. یکی از این سیستم ها در برخی از تقاطع ها در پیتسبورگ (شهری در ایالت پنسیلوانیا از کشور ایالات متحده آمریکا) وجود دارد که در حال حاضر زمان سفر را ٢٥ درصد کاهش داده است.

 

استفاده از اینترنت اشیاء (IoT) و هوش مصنوعی (AI) برای به حداکثر رساندن فن آوری های انرژی تجدید پذیر

فن آوری های انرژی تجدید پذیر در حال حاضر برای کاهش فعالیت های خطرناک محیط زیست مفید هستند. استفاده از ماشین آلات بر پایه اینترنت اشیاء و هوش مصنوعی در شیوه های موجود می تواند به حداکثر رساندن مزایای روش های انرژی تجدیدپذیر کمک کند. این کمک می کند تا راه حل های انرژی تجدید پذیر مانند پنل های خورشیدی و توربین های بادی کارآمدتر و مقرون به صرفه تر باشد. فن آوری های شبکه هوشمند نحوه تولید و توزیع برق به خانه ها ، دفاتر و هرجای دیگر را تغییر می دهند.

این شبکه ها به ارائه دهندگان انرژی درک بهتری از استفاده از انرژی می دهند و امکان تنظیم زمان واقعی را برای بهره وری فراهم می کنند. این دستگاه ها باعث کاهش میزان تلف شدن انرژی در هنگام حضور در خطوط انتقال شده و فرایند انتقال انرژی را بهبود می بخشند. این امر وابستگی ما به سوخت های فسیلی را کاهش می دهد .

 

استفاده از اینترنت اشیاء (IoT) و هوش مصنوعی (AI) برای حفظ آب

بهره برداری انسان از منابع طبیعی تأثیر مضر بر روی منابع اصلی آب داشته است. حجم زباله ها در اقیانوسهای ما بالاتر از گذشته است. حفاظت از آلودگی اقیانوسهای ما با استفاده از هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء برای پایداری محیط زیست ، یک مسئولیت اصلی محسوب می شود. کامیون های جمع آوری زباله خودمختار ، توسط هوش مصنوعی ، به ما کمک می کنند تا زباله ها را از اقیانوس ها جدا کنیم. یادگیری ماشینی (Machine Learning) همچنین می تواند به ارزیابی شرایط متغیر که به اقیانوس آسیب می رساند ، از جمله صید غیرقانونی ، تخلیه پسماندهای صنعتی به داخل آب و همچنین دفع غیرقانونی زباله های جامد توسط افراد محلی کمک کند. اینتر اشیاء و هوش مصنوعی همچنین می توانند با نظارت بر میزان آلودگی در زمان واقعی ، کیفیت آب را بهبود بخشند تا مشخص شود آیا فعالیت غیرقانونی مانع کیفیت آب است یا خیر.

به عنوان یک جامعه ، ما همچنان با چالش های عظیم زیست محیطی روبرو هستیم. استفاده از هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء برای پایداری محیط زیست اثبات شده است که یکی از ابزارهای مفید در تلاش برای تعادل زیست محیطی است. سازمان های تجاری می توانند اینترنت اشیاء و هوش مصنوعی را در فرایندهای خود پیاده سازی کنند تا به مسئولیت پذیری بیشتری نسبت به محیط زیست عمل کنند.